Redaksiyon (Editing)


Redaksiyon (Editing) Hizmeti

Redaksiyon veya editing, halihazırda bir tercüman tarafından çevirisi yapılmış bir metnin üzerinde düzeltmeler yapılarak yazıyı son hale getirme işlemidir. Tercüme yapmak yeterli gelmez çoğu zaman. Tercümesi yapılmış bir dosyanın yazım imla, dilbilgisi, terminolojik açıdan düzenlenmesi ve düzletilmesi işlemi olup, özellikle uzmanlık gerektiren spesifik konularda daha çok tercih edilir.

Redaksiyon hizmeti sırasında tercüme yapılan metin üzerinde değişiklikler belirtilebileceği gibi, etiketler veya notlar belirtilebileceği gibi, detaylı raporlandırma da yapılabilir. Eğer bu yönde bir talep oluşturulmamış ise sadece güncel düzeltmeler yapılarak son haliyle teslim edilebilmektedir. Redaksiyon sırasında teknik anlamda düzenleme yapılmasının yanı sıra metnin akıcılığı, terminolojik bütünlüğü de göz önünde bulundurulur ve bu konuda da düzenleme yapılır. Redaksiyon tercüme işleminden çok daha detaylı bir inceleme gerektirebilmektedir. Firmaların kendine özel terminolojileri bulunabilir. Sektör ve firma genelinde terminolojik çalışma yapılması gerekebilir.

Redaksiyon, kitap, dergi, makale, tez gibi akademik ve edebi çalışmaların yanısıra şirket ortaklıkları öncesi imzalanacak sözleşmelerde bir yanlışlık yaşanmaması adına şirket sözleşmelerinde, mahkeme evraklarının mahkemeye ya da resmi kuruma beyan öncesinde yanlış hukuki ifadelerin ortadan kaldırılması amacıyla, spesifik teknik bir kullanım kılavuzu ya da firma faaaliyet alanı çerçevesinde çok teknik ifadelerin bulunduğu dosyalarda teknik terminolojinin doğruluğunu sağlamak amacıyla, basıma hazırlanan bir kitap çevirisinde kitabın kaynak dildeki orjinaline bağlı ve bütüncül kalmasını sağlamanın yanısıra çevirisi yapılan dilde de uyarlamasını yapmak amacıyla redaksiyon hizmeti yoğun ve etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Redaksiyon yapan kişinin dil ve dilbigisi ile birlikte her iki dilin kültürünü, toplumsal normlarını, hukuk sistemini, sosyal yaşamını bilmesi ve bu iki dil arasında bu geçişi de sağlayabilmesi gerekmektedir.

Redaksiyon veya editing talepleriniz için 0212 221 45 21 numaralı telefonlarımızdan müşteri temsilcilerimiz ile görüşebilirsiniz…

 

Sertifikalarımız