Simultane Tercüme


Simultane Tercüme ve Simultane Çeviri

Simultane tercüme, teknik ekipman eşliğinde eş zamanlı yapılan sözlü tercüme şeklidir. Simultane tercüme yapılırken tercüman kabini, ses sistemi, kulaklık, mikrofon gibi teknik ekipman ile gerçekleştirilir. Simultane tercümede tercüman, ses geçirmeyen özel bir kabinde bulunur ve bir kulaklık yardımıyla çevireceği kaynak dildeki konuşmacıyı dinler ve eş zamanlı ve eksiksiz olarak dinlediklerini bir mikrofona aktararak çevirir. Simultane tercüme aynı anda bir dilden birkaç dile gerçekleştirilebilir. Teknik sistem sayesinde herkes çeviri yapılan diller arasından kendi dilinde yapılan tercümeyi dinleme şansına sahiptir.

Simultane tercüme, kongre, seminer, eğitim gibi organizasyonlarda gerçekleştirilir. Simultane tercüme yapan tercümanın dil anlatımı, dilbilgisi, telaffuzunun çok iyi olması ve tercüme yapılacak konu hakkında detaylı bilgi düzeyine sahip olması gerekmektedir. Simultane program öncesinde tercümanla yapılacak konuşma metni ya da program hakkında detaylı bilgi verilmelidir. Tercüman iyi bir dil düzeyi ile birlikte hızlı düşünebilme yeteneğine sahip olmalıdır.

Simultane tercüme programlarında kabin içerisinde iki tercüman görev yapar. Yoğun ve yorucu bir akış olması sebebiyle tercümanlar ortalama birer saatlik periyotlarla dönüşümlü olarak çalışmaktadır. Tercüme rogramı yapılacak alana program öncesinde ses sistemi teknisyen tarafından kurulur, kontrolleri yapılır. Tercümanlar organizasyon alanında erkenden bulunmalı ve tüm kontroller program öncesi gerçekleştirilmelidir. Simultane tercüme zor bir tercüme şekli olup deneyim ve uzmanlık gerektirir. Bir tercümanın simultane tercüme yapabilmesi için hedef dil ve kaynak dil konusunda yetkinliğinin yüksek olması gerekmektedir. Tercüman her iki dili de akıcı ve temiz bir aksanla konuşmalıdır. Dil bilmek ya da bir dili akıcı konuşabiliyor olmak simultane tercüme yapmak adına yeterli olmayıp, tercüman akıcı dil yetkinliği sonrası bir de simultane tercüme ve kabin eğitimi almalıdır. Teknik ekipmanı sağlıklı kullanabiliyor olmalı. Geniş bir kelime bilgisine sahip olmalı.

Simultane tercüme ve Simultane Çeviri konusunda 0212 221 45 21 telefon numaramızdan detaylı bilgi ve sorularınıza yanıt alabilirsiniz.

Sertifikalarımız